Logo zapisu do newslettera

Dołącz do nas :)

Zapisz się do newslettara a dwa razy w miesiącu otrzymasz od nas garść porad i ciekawostek o pielęgnacji ubrań.

Dostaniesz również 5% rabatu na zakupy.

Newsletter
Pielęgnacja ubrań - część 1. Jak prać ubrania aby służyły dłużej 0
Część 1 - Pielęgnacja ubrań. Jak prać ubrania aby służyły dłużej

Pielęgnuj ubrania z myślą o środowisku

Ile razy to słyszałeś? Pewnie wiele razy. Owszem, w głębi ducha każdy z nas myśli o środowisku. Ale czy zastanawiałeś się, że dbając o środowisko dbasz również o siebie i swoich najbliższych? Czy zastanawiałeś się jak często drobne kroczki, które podejmujesz mają wpływ nie tylko na Twoje najbliższe otoczenie ale również na przyrodę?

Wiele codziennych spraw załatwiamy automatycznie. Z przyzwyczajenia, bo tak szybciej i wygodniej. Dlatego właśnie powstała nasza seria artykułów o pielęgnacji ubrań. Kompleksowo pozbieraliśmy najważniejsze wskazówki jak pielęgnować ubrania aby służyły dłużej.

Co zyskujesz dzięki stosowaniu się do tych wskazówek?

  • Oszczędność pieniędzy – ubrań, które wytrzymują próbę czasu, nie trzeba często wymieniać. Czyli nie trzeba kupować nowych. Twój portfel będzie Ci wdzięczny.
  • Oszczędność czasu – odpowiednią pielęgnacją ograniczasz swój czas poświęcony na prasowanie, szukanie w sklepach nowych ubrań.
  • Satysfakcja – nie wiem jak Ty ale ja odczuwam ogromną przyjemność, jeśli uda mi się coś poprawić i naprawić.

W dzisiejszym artykule zajmiemy się praniem. A zatem, rozsiądź się wygodnie, przeczytaj a potem już tylko wdrażaj wskazówki i ciesz się długim żywotem swoich ubrań.

Segreguj pranie

Niby oczywista rzecz. A jednak zdarza się, wrzucisz do pralki ubrania takie które wpadną w ręce. Z pośpiechu, z roztargnienia, z różnych przyczyn. Ale nie rób tego. Ta chwila, którą poświęcisz na segregację odwdzięczy Ci się z nawiązką.

  • Ubrania kolorowe z kolorowymi a białe z białymi. Niektóre ubrania kolorowe nawet po kilku praniach potrafią jeszcze puszczać trochę farby. Nie chcesz przecież, żeby Twoja biała bluzka nabrała odrobiny innego koloru.
  • Segreguj pranie według rodzaju materiałów z jakich są wykonane, czyli bawełniane z bawełnianymi, syntetyczne z syntetycznymi, wełniane z wełnianymi. A dlaczego? Dlatego, że każde z nich wymaga innych parametrów prania. Wymagają różnych temperatur, różnych proszków czy płynów do prania, innych obrotów pralki i innego czasu prania.

Przewracaj ubrania na lewą stronę

Drobna rzecz a potrafi dobrze uchronić nasze rzeczy. Zawsze pierz ubrania na lewej stronie jeśli mają nadruk. A przypadku pozostałych rzeczy warto to robić aby chronić prawą stronę odzieży przed zniszczeniem, wynikającymi z otarcia o inne ubrania czy bęben pralki.

Pierz w niskiej temperaturze

Oczywiście jeśli tylko jest to możliwe. Jeśli więc producent na metce zaznaczył, że pranie ma być w 30 stopniach Celcjusza, to na taką temperaturę ustaw pralkę. Nie ma potrzeby prania w wyższej niż jest zalecana na metce.

Wyższa temperatura to większe zużycie energii, szybsze zużycie ubrania a barwy tkaniny tracą swoją intensywność. Wysoka temperatura prania nie sprawi, że ubrania będą czystsze.

Niemalże wszystkie pralki mają program eko. Korzystaj z niego kiedy tylko możesz.

Wyższych temperatur używaj dla ubrań osób o obniżonej odporności, takich jak osoby chore czy niemowlęta. A i tu warto pomyśleć o zainwestowaniu w dobrej jakości żelazko parowe, które zniweluje ewentualne bakterie.

Używaj odpowiednich detergentów

Tak, wiem, półka nie rozciągnie się jak zaczniemy stawiać na niej środki piorące osobno do białego, kolorowego, czarnego, wełny czy do tkanin delikatnych. Ale warto wygospodarować miejsce dla nich. Twoje ubrania naprawdę odwdzięczą Ci się doskonałą formą jeśli odpowiednio o nie zadbasz.

Płyny i proszki do prania białych ubrań zawierają specjalne wybielacze, które usuwają przebarwienia lecz powodują jednocześnie blaknięcie kolorowej odzieży. Z kolei detergenty przeznaczone do kolorowych ubrań zawierają specjalne substancje, które mają na celu ożywianie kolorów.

Stosuj detergenty zgodnie z ilością zalecaną przez producenta. Nie ma potrzeby używać więcej proszku czy płynu do prania niż jest zalecane. Ubranie dzięki temu nie będzie czystsze. Co najwyżej niedokładnie spłucze się nadmiar proszku i zostawi nieprzyjemny ślad. Oczywiście, jeśli dasz za mało to ubrania mogą być niedoprane. A zatem – czytamy instrukcje stosowania detergentów.  

Ogranicz do absolutnego minimum używanie płynów zmiękczających. Oprócz ładnego zapachu nie wnoszą one nic do Twojego prania. A wręcz szkodzą. Wiele z nich bowiem zawiera substancje, które mogą powodować alergie. Aby zmiękczyć ubranie, dodaj po prostu octu lub sody oczyszczonej. Ocet doskonale wpływa na ubrania i pomaga przy utrwaleniu kolorów. Nie bez powodu podczas farbowania ubrań nasze babcie dodawały na koniec ocet.

Szybki przepis na domowy płyn do płukania

  • ½ szklanki octu,
  • 1,5 łyżeczki sody,
  • kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Wymieszaj i użyj jako płynu do płukania.

 

Zadbaj o dostosowany załadunek pralki

W tym przypadku wystarczy Ci Twój własny zdrowy rozsądek i parę wskazówek od nas. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, wodę i energię.

A jak najlepiej zadbać o efektywny załadunek:

  • Mieszaj duże ubrania z małymi. Te małe zapełnią puste miejsca w pralce, dzięki czemu zoptymalizujesz wykorzystanie miejsca w bębnie.
  • Ubraniami bawełnianymi możesz zapełnić bęben prawie w całości.
  • Ubrania syntetyczne i delikatne (jak jedwab czy wełnę) niestety potrzebują więcej miejsca i pozostaw ok. 40% luzu w bębnie.

I co najważniejsze pierz tak często jak jest to absolutnie konieczne. Czasem wystarczy delikatnie odświeżyć ubranie albo zaprać delikatną plamkę. Rzadsze pranie równa się oszczędność wody, prądu a Ty masz czas dla siebie.

Pielęgnuj ubrania - będą Ci wdzięczne

Dzięki tym wskazówkom prania Twoje ubrania będą służyły dłużej. Ale pranie to nie koniec. Z naszych artykułów dowiesz się również:

- Jak suszyć ubrania aby służyły dłużej

Czytaj metki

Jeśli bardzo ich nie lubisz na ubraniu, możesz odciąć metkę ale wyrzucaj. Zachowaj aby w każdej chwili do niej wrócić i sprawdzić jak prać, prasować i suszyć.

A jeśli nie wiesz co oznaczają te znaczki na metce, to pobierz naszą ściągę o metkach.

Wydrukuj ją sobie i połóż na pralce. Albo zapisz w telefonie. Ważne aby w każdej chwili kiedy będziesz potrzebować do niej zajrzeć była pod ręką.

Odbierz ściągę klikając w link poniżej.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl