Bielizna nocna z bawełny cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie bez powodu. Piżama, szlafrok, czy koszula nocna bawełniana to cudowne ubrania, w których będziesz się czuła doskonale. Twoje ciało odpoczywa, skóra może się odprężyć i odwdzięczy Ci się blaskiem na cały dzień. Bawełniana piżama gwarantuje doskonały wygląd nawet po wielokrotnym praniu. Dowiedz się, jak prać i prasować ubrania bawełniane, aby służyły Ci przez długie lata.
Zalety bawełnianej bielizny nocnej
Zanim poznasz zasady pielęgnacji bielizny nocnej z bawełny, warto wspomnieć, jakie są zalety spania w ubraniach wykonanych z tej popularnej tkaniny. Otóż bawełna zaliczana jest do naturalnych, oddychających materiałów, które zapewniają wygodę i komfortowy sen (czego nie można powiedzieć np. o piżamach ze sztucznego poliestru, w których błyskawicznie się spocisz).
Bawełna jest higroskopijna (pochłania wilgoć) i hipoalergiczna. Gwarantuje optymalny przepływ powietrza, dzięki czemu doskonale sprawdza się o każdej porze roku, również latem. Tkanina ta nie wchłania łatwo zapachów i jest miła w dotyku. Grubsza bawełna znakomicie zatrzymuje ciepło, z kolei cieńsza jest przewiewna i z łatwością przepuszcza powietrze. Zaletą bielizny nocnej z bawełny jest też atrakcyjna cena. W większości przypadków możesz kupić model bielizny wykonany z tkaniny z certyfikatem Oeko-Tex® Standard 100 za mniej, niż 200 złotych.
Bielizna bawełniana. Jak prać ubrania z bawełny?
Pielęgnacja bawełnianej bielizny to nie fizyka kwantowa. Wystarczy przestrzegać kilku drobnych wskazówek i możesz cieszyć się swoją ulubioną piżamką długi czas.
Bieliznę bawełnianą bez domieszek (czyli 100% bawełnę/cotton) można prać w temperaturze nieprzekraczającej 60 stopni Celsjusza. Z kolei piżamy, szlafroki i koszulki do spania z dodatkiem innych włókien (takich jak elastan, lylcra) lepiej prać w 30-40 stopniach Celsjusza (wyższa temperatura może spowodować blaknięcie materiału i sprawić, że ubranie znacznie skurczy się w czasie prania). Oczywiście odzież z bawełny można prać zarówno w pralce automatyczne, jak i ręcznie.
Decydując się na samodzielne pranie w umywalce lub wannie pamiętaj, aby nie wykręcać intensywnie piżamy, czy koszuli do spania, gdyż może to doprowadzić do odkształceń. Nie ma znaczenia, czy użyjesz proszku do prania, czy detergentu w postaci płynnej. Jeśli zależy Ci, aby bielizna nocna pięknie pachniała, wypłucz na koniec ubrania w aromatyzowanym płynie do płukania tkanin np. o zapachu wanilii, lawendy, czy orchidei.
Czuj się piękna nawet podczas snu - jak prasować ubrania bawełniane?
Bawełniane piżamy i koszule nocne z dodatkiem elastanu po praniu i wyschnięciu nie wymagają prasowania. Prasowanie jednak nadaje bawełnie miękkości dlatego warto się czasami pokusić o wyprasowanie. Natomiast bielizna ze 100% bawełny jest podatna na zagniecenia i aby wyglądała perfekcyjnie należy ją przynajmniej musnąć żelazkiem.
Jaka temperatura im nie zaszkodzi? Możesz nagrzać żelazko do około 150-180 stopni Celsjusza. Dobrym sposobem jest prasowanie bielizny na lewej stronie, szczególnie w przypadku kolorowych i ciemnych ubrań. Możesz dodatkowo prasować je przez wilgotną bawełnianą ściereczkę.
Prasowanie koronkowej bielizny
Bielizna nocna często ozdobiona jest koronowym wykończeniem. Wiele naszych modeli koszulek i piżam ma piękne koronki na dekolcie, rękawach czy dole koszulki. W tym przypadku musisz być ostrożna. Bawełnę można prasować w dość wysokiej temperaturze ale koronki już nie. Koronki bieliźniane zwykle są wykonane z sztucznych włókien. A te w kontakcie z wysoką temperaturą żelazka będą się topić. Najlepszą metodą na uniknięcie przypalenia koronki jest prasowanie parowe całej koszulki. Para wodna z żelazka łagodzi wysoką temperaturę i nawet zahaczając o koronkę nie uszkodzisz jej.
Suszarka bębnowa vs bawełniana bielizna nocna
Czy można suszyć bieliznę nocną w suszarce bębnowej? Teoretycznie tak. Ale … no właśnie zawsze znajdzie się jakieś „ale”. Suszarki są niesamowicie wygodnym rozwiązaniem. Oszczędzają czas i miejsce. Jednak dla delikatnych tkanin bawełnianych z jakich zwykle szyje się bieliznę nocną (nie tylko w naszej pracowni), są zabójcze. Z biegiem czasu niszczą włókna i szczególnie w dzianinach (czyli elastycznych materiałach) pojawiają się zmechacenia. Jeśli więc, chcesz jak najdłużej cieszyć się swoją ulubioną piżamą – zrezygnuj z suszarki bębnowej i powieś ją na zwykłej suszarce.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz już jak zadbać o bawełnianą bieliznę nocną i będziesz cieszyć się ich blaskiem i wdziękiem przez lata. Jeśli chcesz dowiedzieć się co zrobić aby koszulka wiskozowa służyła Ci dłużej przeczytaj nasz artykuł Wiskoza dla zdrowego snu. Jak pielęgnować ubrania z wiskozy
Wybierz swoją wymarzoną koszulę nocną, piżamę lub szlafrok i ciesz się komfortem każdej nocy.