Logo zapisu do newslettera

Dołącz do nas :)

Zapisz się do newslettara a dwa razy w miesiącu otrzymasz od nas garść porad i ciekawostek o pielęgnacji ubrań.

Dostaniesz również 5% rabatu na zakupy.

Newsletter
Krótka historia szlafroka 0
Krótka historia szlafroka

Peniuar albo szlafrok – czyli krótka historia o pojawieniu się podomek w naszych szafach

Historia szlafroka to nie byle jaka historia. Jest to niewątpliwie jeden z najwygodniejszych elementów garderoby, który na stałe zagościł w większości szaf. Jego funkcjonalność oraz zastosowanie możemy wymieniać bez końca. Bez zbędnego przedłużania, przechodzimy do konkretów i opowiem Wam krótką historię szlafroka.

Pochodzenie szlafroka

Stroje domowe mają swoją genezę już w starożytnej Grecji. Wówczas noszone były luźne tuniki, jedne na wyjścia i osobne do noszenia wyłącznie w domowym zaciszu. I właśnie te starożytne stroje domowe stały się fundamentem rozwoju szlafroków. W kolejnych stuleciach szlafroki były domeną arystokracji, gdyż biednej części społeczeństwa nie było stać na luksus posiadania szerokiej gamy garderoby.

Francuskie narodziny peniuaru

W historii mody oczywistym niemalże jest, że ojczyzną szlafroka stała się Francja. Około XVIII wieku noszono tzw. narzutkę do czesania, zwaną później peniuarem. Dla wielu bogatych rodzin był to element zarówno komfortowy, jak i chroniący wdzięki pięknych kobiet przed wzrokiem innych.

Peniuar noszony był powszechnie przez aktorki oraz tancerki, które jako klasa pracująca, w przeciwieństwie do szlachcianek emanowały zmysłowością oraz uwodzicielskim akcentem.

Panowie też mają swój wkład historyczny w rozwój szlafroka

XVII wieczny szlafrok męski

Szlafrok był również nieodzowną częścią garderoby mężczyzn. Panowie bowiem, poranne posiłki spożywali odziani w bonjour albo w zależności od epoki zwany negliżykiem. Był to rodzaj luźnej marynarki z miękkiej tkaniny wełnianej z kołnierzem i mankietami. Jednak ówczesne okrycia przypominały bardziej eleganckie płaszcze niż współczesne luźne domowe stroje.

XX wiek i powrót do korzeni homewear

Początek XX wieku to istne szaleństwo modowe. W paryskich salonach mody prześcigano się w pomysłach. To z tego właśnie okresu pochodzą najwięksi z największych projektantów mody. Ich pęd za nowościami zaprowadził ich do sięgania po antyczne korzenie. Tym sposobem projektant Mariano Fortuny zaprojektował delficki chiton. Była to suknia domowa ubierana w porze picia herbaty. Inspiracją dla jej stworzenia był peplos – antyczny strój kobiecy, szyty z jednego kawałka materiału.

Antyczny strój domowy

Skąd pochodzi słowo „szlafrok”

Wyraz „szlafrok” pochodzi z niemieckiego „schlafen” – spać. Pośród niemieckiej ludności zapanowała moda na spanie w dodatkowym okryciu, które pozwalało na komfortowe przyjmowanie najmniej spodziewanych gości – brzmi podobnie jak dzisiaj, prawda?

W Polsce moda na noszenie okrycia wieczornego największe wzięcie miała w latach 50. XX wieku, gdy tygodnik „Przekrój” postanowił ogłosić konkurs na polską nazwę dla szlafroka. Wśród wytypowanych pomysłów znalazły się m.in. podomka – używana do dziś w niektórych rejonach kraju. Jednak tuż po wojnie, lecz przed konkursem tygodnika większość ludności polskiej postanowiła nazywać szlafroki po prostu „okryj ciałkiem” – uwzględniając jednocześnie ich funkcję.

Jak to wygląda współcześnie

W dzisiejszych czasach szlafrok pełni wiele funkcji. Niejednokrotnie spotykam się z przyjaciółkami na tzw. babskie wieczory, kiedy to odpoczywając od uroków życia codziennego, przywdziewamy wygodne, miękkie szlafroki i sącząc wino, delektujemy się chwilą wytchnienia.

Oprócz komfortu, jaki zdecydowanie zapewnia nam okrycie, mamy swobodę przy np. sobotnich obowiązkach domowych lub też nie musimy się stresować nagłą wizytą kuriera bądź teściowej.

Szlafroki spotykamy na każdym kroku. Spędzając czas w hotelach SPA – podstawowym wyposażeniem pokoju są okrycia, które oszczędzają nam czas na rozbieranie i przebieranie się pomiędzy zabiegami. Znajdziemy je również w szpitalach, w których możemy czuć się pewnie i komfortowo, zakrywając to, co nie jest przeznaczone dla oczu wszystkich.

Nie zapomnijmy o najważniejszym! Coraz więcej modeli możemy śmiało nazywać odważnymi, seksownymi oraz eleganckimi – z całą pewnością podgrzeją relację z drugą połówką, a Ty poczujesz się niczym modelka z pierwszych okładek gazet.

Peniuar na każdą okazję

Nic dziwnego, że w dzisiejszych czasach większość z nas posiada w swojej garderobie szlafroki. Ich szerokie zastosowania oraz różnorodność fasonów pozwala na wyjątkowy relaks w najróżniejszych miejscach.

A teraz wyobraź sobie swój relaks. Wieczór, ulubiona książka albo dobry film. Ciepła herbata a może lampka doskonałego wina. Zarzucasz na siebie wygodny szlafrok i ... chwilo trwaj.

Wybierz idealny szlafroczek dla siebie abyś takie wieczory spędzała codziennie.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl