Kilka słów o pozycjach do spania 0
Kilka słów o pozycjach do spania

Co my właściwie wiemy o spaniu?

Ostatnio w artykule Jaka jest dobra bielizna dla zdrowego snu pisaliśmy o tym w czym należy kłaść się do łóżka. Dzisiaj będzie też o spaniu ale trochę inaczej. Postanowiliśmy przyjrzeć się pozycjom do spania.

Być może nie wiesz, ale posiadający właściwości zdrowotne sen ma także wpływ na nasz charakter. Dokładniej rzecz ujmując, pozycje podświadomie informują innych o naszych dominujących cechach. Jednak, najważniejszym elementem zapewnienia sobie prawidłowego snu jest zdecydowanie znalezienie odpowiedniej pozycji. Poniżej przedstawiamy 6 pozycji, które nie tylko wpływają na prawidłowy sen, ale również ponoć opisują nasz charakter.

 „Jesteśmy świadomi języka ciała na jawie, po raz pierwszy jednak możemy się przekonać,
 co mówi o nas nasza podświadomość.”

Ch. Idzikowski

Sen przedmiotem badań naukowców

Pierwszym naukowcem, który zainteresował się pozycją snu był profesor Chris Idzikowski – angielski badacz, polskiego pochodzenia. Poddał on eksperymentowi grupę 1000 gości hotelowych, w pierwszym etapie wyodrębniając dominujące cechy badanych. Podczas swojego badania rozróżnił 6 pozycji, które miały pomóc w analizie snu na podstawie charakteru.

Pozycja embrionalna

W tej pozycji śpi około 41 % ludzi na całym świecie, nawiązuje do pozycji płodu w łonie matki, skulony tułów z podkulonymi rękoma oraz nogami. Z całą pewnością cechuje osoby, które w pierwszym kontakcie sprawiają wrażenie szorstkich, surowych. Jednak nic bardziej mylnego. Osoby śpiące w pozycji embrionalnej charakteryzują się wrodzoną wrażliwością, z łatwością przełamują swoją nieśmiałość oraz uparcie dążą do postawionych sobie celów.

Pozycja kłody  

Według profesora Idzikowskiego, zarezerwowana jest dla osób zabawnych oraz otwartych na nowe kontakty interpersonalne. Zakłada się, że około 15% ludzi przyjmuje taką pozycję podczas snu. Niestety, opisana pozycja nie należy do najwygodniejszych, dlatego też część osób tuż po zaśnięciu podświadomie zmienia ją. Jeśli zasypiasz „jak kłoda” to z całą pewnością kochasz obracać się wśród ludzi, a spore tłumy nie sprawiają u Ciebie skrępowania.

Pozycja tęskniąca

Zakłada się, że ok. 13% ludzi zasypia z wyprostowanymi nogami oraz wyciągniętymi przed siebie rękoma. W literaturze psychologicznej możemy znaleźć ją pod nazwą pozycji „zachłannej”. W tej pozycji śpią osoby nieufne oraz podejrzliwe wobec innych osób, powolnych w podejmowaniu decyzji.

Pozycja żołnierza

Inaczej nazywana na „wznak”, pozycję tę wybierają osoby zorganizowane, ciche. Jeśli potrafisz sobie zorganizować czas, a do tego kierujesz się autorytetami to z całą pewnością masz coś w sobie z żołnierskiej dyscypliny.

Pozycja swobodna

Wybierana przez około 7% ludzi na świecie, na brzuchu z wyprostowanymi nogami oraz swobodnie ułożonymi rękoma. Jest to pozycja osób o charakterze zdecydowanym, pewnym siebie, zuchwałych. Ponadto otwartych na kontakty z innymi, ale nielubiących krytyki.

Pozycja rozgwiazdy

5% osób wybiera pozycję tzw. rozgwiazdy, czyli ułożeniu się na plecach z rozłożonymi nogami oraz rękoma. Osoby te charakteryzuje lojalność, otwartość, pewność siebie, gotowość do pomocy. Wg naukowców pozycja najczęściej wybierana jest przez dzieci, dlatego też zakłada się, że wybierają ją również osoby „wolne od problemów i trudów życia”.

Najważniejsze to spać zdrowo i wygodnie

Podsumowując, przeprowadzenie eksperymentu przez Ch. Idzikowskiego pozwoliło nie tylko na podział pozycji ze względu na dominację cech charakteru, ale również określiło długość snu przy wyborze najwygodniejszej. Jak się okazuje, długość snu uzależniona jest od aktywności w ciągu dnia oraz pozycji, którą wybieramy przy zasypianiu. Jeśli zasypiasz na plecach to wiedz, że Twój sen najczęściej trwa od 5-6 godzin i gotów jesteś do obowiązków dnia kolejnego. Natomiast, jeśli wybierasz jedną z pozycji swobodnych, sen odbywa się w przeciągu 7-9 godzin, a zbieranie się do obowiązków następuje leniwie, nieśpiesznie.

A czy u Was zgadza się pozycja snu z charakterem? Dajcie nam znać.  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl