Logo zapisu do newslettera

Dołącz do nas :)

Zapisz się do newslettara a dwa razy w miesiącu otrzymasz od nas garść porad i ciekawostek o pielęgnacji ubrań.

Dostaniesz również 5% rabatu na zakupy.

Newsletter
Seria o projektantach - Paco Rabanne 0
Seria o projektantach - Paco Rabanne

Kontynuując serię o ciekawych projektantach dziś chcemy przybliżyć Wam postać Paco Rabanne. Projektant, który przełamywał stereotypy i wnosił całkowicie nowe spojrzenie na modę. Zapraszamy do lektury.

Hiszpański architekt z zamiłowaniem do mody

Urodził się w 1934 roku, w hiszpańskiej miejscowości Pasaia, gdzie spędził niewielką część swojego życia, gdyż do Francji wyemigrował wraz z matką, tuż po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej w roku 1936. Dzieciństwo oraz okres dojrzewania spędził we francuskim otoczeniu zachwycając się tamtejszą architekturą. Jego zainteresowanie budowlami zaowocowało zdobyciem dyplomu tej właśnie dziedzinie.

Jednak jego przeznaczeniem nie była architektura. Lata 60-te dla Paco Rabanne stały się odkryciem świata mody oraz rozpoczęciem przygody z projektowaniem. Pierwszymi kroki stawiał w tworzeniu biżuterii dla Givenchy, Balenciaga oraz Dior. Po krótkim czasie postanowił się usamodzielnić tworząc w 1966 roku autorską markę.

Ubrania, w których nikt nie chciał chodzić

Paco Rabanne to jeden z tych projektantów, w którego ubraniach nikt nie chciał chodzić. Jego pierwsza kolekcja nie bez powodu nosiła nazwę „12 sukienek, których nie da się nosić”. Jako rewolucjonista do wykonania swoich kreacji wykorzystał bowiem plastik, metal, papier oraz krepinę. Było to wynikiem silnego przywiązania projektanta do otaczającego nas świata, z którego czerpał inspirację. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż w tamtych latach ludzie zafascynowali byli dużym skokiem technologicznym, wyobrażeniami przyszłości oraz modą, jaka miała panować w zbliżającym się millenium.

Eksploracja kosmosu, a modowy szał na science fiction

W latach swoich początków niejeden projektant próbował swoich sił w tworzeniu kreacji nawiązującej do kosmosu i eksplorowania go przez ZSRR oraz Stany Zjednoczone. Paco Rabanne ze swoim wyjątkowym podejściem do życia, postanowił stworzyć kolekcje, która nie tylko podbiła serca największych ówczesnych ikon mody, ale również otworzyła projektantowi drogę do zaprojektowanie kostiumów do filmu „Barbarella”. Połączenie futurystycznych strojów z niesamowitą urodą Jane Fondą wyniosły Paco Rabanne na wyżyny sławy. W jego strojach chodziły znakomitości tj. Jane Birkin, Francoise Hardy oraz Audrey Hepburn.

Projektant z wizją

"Kobieta jutra będzie skuteczna, uwodzicielska i ponadprzeciętna. Na takiej właśnie kobiecie jestem w stanie wyobrazić sobie swoje projekty"

Takimi słowami Paco Rabanne opisał kobiety, które powinny reklamować jego kreacje, jako mały chłopiec niejednokrotnie słyszał od matki, aby nigdy nie zapomnieć o podkreślaniu piękna kobiety, a nie zakrywaniu go. Zatem nic dziwnego, że dzisiejsze gwiazdy również kochają się w projektach Francuza, w jego kreacjach na czerwonym dywanie brylowała m.in. Lady GAGA.

Zamiłowanie Paco Rabanne do piękna oraz jego nietuzinkowe podejście do świata mody sprawiły, że zapisał się on w historii jako enfant terrible – czyli człowiek wychodzący poza ramy i standardy otaczającego świata. Śmiało możemy mówić o nim jak o prekursorze recyklingowego wykorzystania tworzyw.

Kilka słów na koniec

Zachwycające są wizje wielkich projektantów. Ich wyobraźnia, wyjście poza szablon myślenia współczesnych mu ludzi potrafią inspirować. Nawet jeśli prezentowana kolekcja projektanta faktycznie nie nadaje się do noszenia na co dzień cudownie jest oglądać pokaz mody, który przełamuje schematy.

Jednak nie obawiajcie się, my nie aspirujemy do wielkich projektantów i nie będziemy Wam serwować koszul nocnych i piżam z dodatkiem plastiku i metalu. Choć czasem w niektórych modelach szlafroków pojawiają się koraliki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl