Dlaczego rodzaj i jakość tkanin ma znaczenie? 0
Dlaczego rodzaj i jakość tkanin ma znaczenie?

Czym się kierujemy a czym powinniśmy wybierając ubrania

Zazwyczaj, wybierając dla siebie nowe ubrania przywiązujemy głównie uwagę do wyglądu czy estetyki. Dokonując wyboru ubrań istotny jest jednak jeszcze jeden czynnik. Mianowicie, to z czego są one wykonane. Z jakich tkanin zostały wyprodukowane nasze rzeczy ma fundamentalne (i wcale nie przesadzam) znaczenie dla naszego organizmu. Nasze ciało nie zawsze od razu zakomunikuje nam, że to co nosimy na sobie mu nie odpowiada. Może również dawać sygnały w inny sposób, który niekoniecznie będziemy wiązać z ubraniem. Złej jakości tkaniny wpływają nawet na nasze samopoczucie. Warto zatem przyjrzeć się metkom, zanim dokonacie decyzji o zakupie. Niezależnie od tego czy robisz zakupy stacjonarnie, czy też online zwróć uwagę z jakich materiałów są uszyte ubrania. Informacje takie znajdziesz na metce albo w opisie produktu. Jeśli brakuje tych informacji, odradzam zakup.

O co chodzi z tymi tkaninami

Przybliżę nieco na co zwracać uwagę. Jak odróżnić tkaniny dobre od tych złych.

Najogólniej rzecz ujmując, tkaniny dzielimy na:

- naturalne,

- sztuczne.

Tkaniny naturalne to między innymi bawełna, len, jedwab. Charakterystyczne dla nich jest to, że przepuszczają powietrze, a w zależności od gramatury (czyli w dużym uproszczeniu grubości) nadają się do noszenia przez cały rok. W tkaninach naturalnych nasze ciała nie przegrzewają się, a jak wiadomo przegrzanie jest pierwszym krokiem do przeziębienia. Od lekkiego chłodu się nie choruje, ale wystarczy, że organizm za bardzo się rozgrzeje, zacznie się pocić i jeśli pozostaniemy w skorupce niewłaściwych ubrań to do przewiania i przeziębienia droga prosta.

Sztuczne tkaniny powstają w wyniku pracy chemików. Są to okryte kontrowersjami poliestry. Czasami słychać radykalne głosy, że poliester jest straszny, że to plastik, że produkowany jest z ropy naftowej. I właściwe jest to prawda. Ale nie należy ich się bać i nie ma w nich nic złego pod warunkiem odpowiedniego ich dobrania. Przykładem doskonałych tkanin sztucznych jest choćby polar czy softshell. Mimo, że sama bardzo dbam o to w czym chodzę ubrana i co nosi moja rodzina, każdy z nas (ja, mąż i syn) mamy w szafie kurtki zarówno polarowe jak i z softshellu. Dobrej jakości poliester będzie spełniał funkcję ochronną dla naszego ciała równie dobrze jak tkaniny naturalne.

Do sztucznych tkanin zalicza się również wiskoza. Jest to tkanina wytwarzana w procesie technologicznym z celulozy pozyskanej z drewna. Mimo, że jest sztuczną tkaniną zachowuje właściwości tkanin naturalnych. Dlatego też, w naszej ofercie dostępna jest bielizna nocna z bawełny jak również z wiskozy. Oprócz walorów zdrowotnych ogromną zaletą wiskozy jest jej lekkość. Jest to materiał lejący, który pięknie układa się na ciele.

Jakość tkanin

To co właściwie wybrać?

Wybór według mnie jest prosty. W pierwszej kolejności wybierajcie tkaniny naturalne. Nadają się one na każdy rodzaj ubrania począwszy od ubrań domowych przez biznesowe po wieczorowe. W przypadku tkanin sztucznych, jedyne co mogę doradzić to niestety fakt, że ich jakość wiąże się bardzo często z ceną. Łakomiąc się na tani softshell z dyskontu tylko sobie zaszkodzicie, wyrzucając pieniądze w błoto. Przyznam, że sama jakiś czas temu popełniłam ten błąd. Kupiłam właśnie tanią kurtkę rzekomo z softshellu. Nadawała się wyłącznie do wyskoczenia na zakupy. Kiedy jednak ubrałam się w nią na spacer w górach (tylko spacer z dzieckiem, nie żadną męczącą wspinaczkę) byłam zdruzgotana jak się w niej źle czuję. Co chwilę było mi na przemian gorąco albo zimno. Dla odmiany przeprosiłam się więc z cienką starą kurtką z softshellu z membraną, którą mogę nosić bez uszczerbku dla swojego zdrowia przez cały rok (z wyjątkiem ciepłego lata) i nigdy nie było mi w niej ani za zimno ani za ciepło.

Dbajcie o ubrania dla najbliższych a szczególnie dla dzieci

Dzieci mają bardzo wrażliwą skórę. Stąd też, olbrzymią uwagę trzeba przywiązywać do jakości ubrań najmłodszych. Nie da się ukryć, że często sukieneczki dla dziewczynek ze sztucznych materiałów są śliczne. Jednak taka tkanina będzie podrażniać skórę dziecka. Starsze dzieci powiedzą nam, że jest im niewygodnie, że im nie pasuje dana bluzeczka czy sukienka. Ale najmłodsze maluchy nie mają szans na jasne dla nas wyrażenie sprzeciwu. Dla swojego syna szyję wyłącznie ubrania bawełniane. Cudowna jest różnorodność bawełny, zarówno pod względem rodzaju jak i wzornictwa. Na lato mam dla niego spodenki z cienkiej, lekkiej bawełny, a na zimę z grubej i ciepłej bawełny drapanej. Mam pewność, że ani nie będzie mu za zimno ani za ciepło. Jeśli nawet wybiega się i wyszaleje na dworze w chłodny dzień a jego organizm rozgrzeje się to przepływ powietrza przez oddychającą tkaninę nie pozwoli na to aby był spocony. W szczelnym nie przepuszczającym powietrza ubraniu takie bieganie dziecka skończyłoby się kolejnym przeziębieniem.

Pamiętam, że kiedy urodził się mój synek, dostałam całą masę ślicznych ubranek. Wiele z nich było pięknych, kolorowych, milutkich ale … z poliestru. Nigdy nie ubrałam w nie syna i Wam też tego nie polecam.

Jeszcze raz chcę bardzo mocno podkreślić abyście świadomie wybierali ubrania, które nosicie i które kupujecie dla swoich najbliższych. Przeczytanie metki przed podjęciem decyzji o zakupie nic nie kosztuje a zyskać można naprawdę dużo.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl